Lubuntu

Lubuntu GNU/Linux

Lubuntu je distribuce operačního systému GNU/Linux vycházející ze známé distribuce Ubuntu. Lubuntu je zvláště vhodné pro starší počítače, netbooky a všude, kde je potřeba systém nenáročný na výkon. Lubuntu nemá vysoké hardwarové nároky, protože používá nenáročné grafické prostředí LXDE spolu s vhodně zvolenými uživatelskými aplikacemi.

Lubuntu je zdarma. Můžete si jej legálně stáhnout, používat a sdílet se svými přáteli, rodinou, spolužáky či kolegy z práce.

Každých šest měsíců uveřejňujeme nové vydání pro osobní počítače. Několik tisíc dalších programů, pokrývajících nejrůznější činnosti, je možné nainstalovat z internetu. Díky správci balíků je jejich instalace velmi snadná. Tento program se také stará o to, abyste měli k dispozici nejnovější verzi daného programu.

Množství informací najdete na české Ubuntu wiki nebo na fóru.

Lubuntu má také své stránky na Google+ a na Facebooku.

Lubuntu je mimo jiné založeno na programech:

  • Linux - stabilní jádro operačního systému,
  • LXDE - grafické prostředí, které je svižné i na starších počítačích,
  • Ubuntu - jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí, a
  • Debian - linuxová distribuce, z níž Ubuntu vychází.

Stručná historie Lubuntu

Grafické prostředí LXDE bylo poprvé zveřejněno jako volitelný balíček pro Ubuntu od jeho verze 8.10 "Intrepid Ibex". LXDE tak lze doinstalovat i ve starších verzích Ubuntu. Projekt Lubuntu, přímo poskytující hotové pracovní prostředí, byl spuštěn v roku 2009 Mario Behlingem. V srpnu 2009 byl vydán první ISO obraz (LiveCD), ovšem bez možnosti instalace. V prosinci 2009 pak byla vydána první testovací verze CD Lubuntu. Od té doby popularita nenáročné distribuce stále roste, například v měsíčním žebříčku návštěvnosti na distrowatch.com za říjen 2011 se Lubuntu umístilo na 10. místě mezi stovkami ostatních distribucí.

Cíl Lubuntu

Cílem projektu Lubuntu je vytvořit rychlejší, lehčí a energeticky úspornější variantu Ubuntu, jejímž grafickým prostředím bude LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment). Členové týmu Lubuntu se starají o LXDE a jiné specifické programy, které jsou součástí Lubuntu. Dalším cílem je, aby Linux/Lubuntu běžel na více hardwarových platformách. Kromě běžných procesorů typu Intel se to týká strojů s procesory ARM a MIPS.